BRNO +420 511 110 662 brno@alfa-agency.cz | PRAHA +420 222 360 511 praha@alfa-agency.cz

Na dobu strávenou studiem v zahraničí už nikdy nezapomenu. Dala mi nové zkušenosti, přátele azážitky. Kdo, byť jen trochu, uvažuje o tomto neobvyklém způsobu studia, vřele doporučuji tuto představu realizovat.

Už to budou dva roky, co jsem odcestovala do Nového Skotska na jihovýchodním pobřeží Kanady. Ani já jsem nebyla tou výjimkou, do které by se nezakously obavy před odletem do neznámého prostředí.

Největší strach jsem měla z cizího jazyka. Sice jsem měla za sebou studium angličtiny ve škole (jako předpokládám většina studentů teď), ale přece jenom představa, že se nemůžu zeptat spolusedícího – samozřejmě v češtině – co tím myslel učitel, mě děsila. Ale po pár minutách za oceánem ze mě všechny obavy opadly.

Moje hostfamily byla úžasná. Dokázali, že jsem se cítila v Kanadě jako doma. Brali mě na výlety, vozili mě z tréninků (dokonce se na mě byli podívat na turnajích – moje hostmum mi i fandila jako bych byla její), dovolovali mým kamarádkám přespávat u nich/mě doma…

Škola byla něco jiného, než na co jsem do té doby byla zvyklá. Ale nemyslím to v negativním slova smyslu. Prostě mít „jen“ 4 hodiny denně a moct si vybrat předměty, které budu studovat,
dřív než na vysoké škole, bylo pro mě do té doby jen ve snech. Díky tomu, že jsem každý předmět měla s jinou skupinkou lidí, jsem poznala hodně přátel (a ne jen zahraničních studentů).

Co ještě rozhodně musím zmínit, jsou přátelství s děckama ze zahraničí… Na začátku jsou všichni mezinárodňáci na tom stejně. Neznají nikoho a nikomu „nerozumí“. Takže je vážně jednoduché se skamarádit (i kdyby vás všichni Kanaďani ignorovali – což se myslím nikdy nestane), protože všichni hledají tu spřízněnou duši.

Mě to vydrželo s několika holkami až do teď a zatím každé prázdniny jsme se viděly. Minulý rok jsme byly pohoštěni ve Francii u kamarádky Clotilde a letos jsem ukázala holkám rodnou zemi já. A co moje obava z angličtiny?

Teď zpětně vím, že Kanaďanům je jedno, jestli skládáte správně slova do vět, jakou máte gramatiku nebo jaký máte akcent. Když pochopí, co myslíte, tak to stačí k dobrému soužití. A i kdyby vám nerozuměli, rádi pomohou jen tak, protože je to strašně příjemný a milý národ.

Sečteno podtrženo, studium v Kanadě byl jeden z nejlepších zážitků, které jsem doteď měla. Za nic bych neměnila a nejradši opět vycestovala.

Katka, studium v Novém Skotsku, Kanada